Valorant'ın Yeni Ajanı Clove Şimdi Oyunda

Mehmet

Grafik tasarım
 
Katılım
18 Şub 2024
Mesajlar
19
Tepkime puanı
5
Konum
Amasya

Clove: Ölüm Yalnızca Başlangıç​


Küllerinizden tekrar doğabilseydiniz veya ölüyken bile takımınıza yardım edebilseydiniz nasıl olurdu? Phoenix ultisi kullanmıyorsanız VALORANT'ta ölmek, takım arkadaşlarınız turu siz olmadan kazanmaya çalışırken sizin kenarda beklemeniz demek.
Clove ile sınırların ötesine geçecek ve ölüm nedir bilmeyeceksiniz.

ÖLÜMÜN ÖTESİNDE​

Clove'un yetenekleri şık bir ölüm konseptinin etrafında şekilleniyor. Bir turda ölmek sadece bir başlangıç olabilir.
Clove her ne kadar bir Kontrol Uzmanı olsa da arka saflarda takılmak ona göre değil. Clove'un gerçek potansiyelini ortaya çıkarabilmek için hesaplanmış riskler alarak çatışmanın ortasına atılmalısınız. Güvenli oynamak ile her şeyi riske atmak arasında ince bir çizgi var ve Clove tam da bu çizgi üzerinde yürüyor.
Gelin birlikte Clove'un yeteneklerini inceleyelim ve oyun tasarımcısı Dan "penguin" Hardison'dan her yeteneğin ortaya çıkış hikâyesini dinleyelim. Ardından Clove'un görünüşünün, kökeninin ve kişiliğinin perde arkasına göz atacağız.

Daha Ölmedik (X): Clove ölümsüzlük özünü etkinleştirerek ölüme meydan okur. Canlandıktan sonra hayatta kalabilmek için Clove'un bir rakip oyuncunun yaşam enerjisini çekmesi gerekir.Daha Ölmedik oyunda nasıl kullanılır: Öldükten sonra hayata dönmek için ETKİNLEŞTİR. Clove hayata döndükten sonra belirli bir süre içerisinde bir skor veya hasar yoluyla asist almazsa ölür.

Çatışmanın ortasında hayata dönüp ölümün yüzüne gülmek gibisi yok. VALORANT tasarımcıları bu tür bir yeteneği oyuna eklemek için doğru ajanın gelmesini bekliyorlardı ve Clove'un ultisi bunun için biçilmiş kaftan oldu.
Ölürseniz ve ultiniz hazırsa hayata dönmek için birkaç saniyelik bir pencereniz olacak. Ancak hayatta kalabilmek için verilen kısa süre içinde bir skor veya hasar yoluyla asist almanız gerekiyor. Bu yetenek sayesinde öldükten sonra bile önemli bölgeleri kontrol edebilir veya kendinizi fazla kaptırdığınız durumları toparlayabilirsiniz. Hatta bazen ultinizi kullanmak skor veya asist alamasanız bile doğru hamle olabilir.
"Bazen skor alamayacağınızı veya hayatta kalamayacağınızı düşünseniz bile oyunun gidişatını şekillendirecek ya da ekonominizi büyük ölçüde etkileyecek önemli bir turu takımınıza kazandırmak adına ultinizi kullanabilirsiniz," diye açıklıyor penguin.


Katakulli (E): Clove'un zihni savaş meydanının yukarıdan görüntüsünü yansıtır. Clove kendi özünü tüketerek rakibin görüşünü engelleyen ve savaşın seyrini değiştirebilen dumanlar oluşturur. Bu yetenek öldükten sonra da kullanılabilir.


Katakulli oyunda nasıl kullanılır: Savaş meydanını görmek için KUŞAN. Clove'un duman bulutlarının düşeceği konumları belirlemek için ATEŞ ET. Seçili alanlarda görüş engelleyen duman bulutları oluşturmak için ALT. ATIŞ ile onayla. Clove bu yeteneği öldükten sonra da kullanabilir.
Clove'un bir sonraki yeteneği, öldükten sonra da kullanılabilen duman bulutları. Savaş meydanını ölüyken bile dumana boğabileceğinizi bilince risk almak kulağa pek de ürkütücü bir seçenek gibi gelmiyor. Ancak burada işleri daha da ilginç hale getiren mesele nerede öldüğünüz. Clove'un duman menzili öldüğünüz yerin yakınıyla sınırlı. Hal böyle olunca ezbere duman attığınız noktalara bel bağlayamıyorsunuz.
"Başlarda bu yetenek menzil sınırlaması olmayacak şekilde tasarlanmış ve bu yüzden bütün Kontrol Uzmanlarının duman atmayı tercih ettiği tipik noktalara yerleştirilen fazlasıyla güvenilir bir duman yeteneğine dönüşmüştü. Duman menzilini biraz sınırladığımızda bunun Clove oyuncularını öldükten sonra takımlarına fayda sağlamak için farklı stratejiler benimsemeye ittiğini fark ettik. Böylece duman atma mekaniği farklı bir soluk kazanmış oldu."
İşgüzar (Q): Clove, atıldığında etki alanında kalan hedeflerin yaşam özünü sömüren bir ölümsüzlük özü parçası fırlatır.


İşgüzar oyunda nasıl kullanılır: Bir ölümsüzlük özü parçası KUŞAN. Parçayı fırlatmak için ATEŞ ET. Fırlattığın parça kısa bir gecikmenin ardından patlayarak etki alanında kalan tüm hedeflere geçici Çürüme uygular.

Bu basit zayıflatma yeteneğini harita kontrolünü ele geçirmek için kullanabilir ya da hayatta kalabilmek adına skor veya asist almak üzere ultinizle kombolayabilirsiniz.
"Menziline, atılabileceği noktalara ve zamanlamasına alıştıktan sonra bu yetenekle rakipleri avlamaktan acayip keyif alacaksınız," diyor penguin.
İşgüzar belirli bir süre sonra patladığı için dizilimlere veya Spike'ın yerleştirildiği noktaya haritanın öteki ucundan fırlatmaya uygun değil. VALORANT'taki diğer Kontrol Uzmanları zaten bu işlevi yerine getirebiliyor.
Öte yandan çürüme zayıflatması Clove'un kumaşına oldukça uyuyor. "Zayıflatma etkisinin Clove'un şık ölüm temasına uygun düştüğünü düşündük. Ayrıca oyunculara bu yeteneği verimli kullanmazlarsa ipe un sermiş olacaklarını göstermek istedik."
Dinçleştirici Özüt (C): Clove ölen bir düşmanın yaşam enerjisini çekerek geçici süreliğine hız ve can kazanır.


Dinçleştirici Özüt oyunda nasıl kullanılır: Clove'un öldürdüğü veya hasar vererek asist aldığı düşmanın yaşam enerjisini ANINDA çekerek hız ve geçici can kazan.

Clove'un diğer yetenekleri gibi Dinçleştirici Özüt yeteneğinin potansiyeli de sıradan bir Kontrol Uzmanı için sakıncalı olan çatışmalara girmesinde saklı.
"Belirli bir süre içinde biriyle çatışmaya girmezseniz bu yetenekten fayda sağlayamıyorsunuz. Bu da oyunculara çatışmanın göbeğinde olmaları gerektiğini açıkça gösteriyor."
"Üstüne üstlük bir skor veya hasar yoluyla asist almadan bu yeteneğinizi kullanamıyorsunuz bile. Ek olarak kendini kaptırıp ölen Clove oyuncuları öldükten sonra duman atabildiklerinden dolayı bu bitmek bilmeyen ölüm döngüsünü daha sık deneyimlemeleri için bir mazeretleri olmasını da istedim."
Dinçleştirici Özüt ve İşgüzar, ölümden sonra yeteneklerinizi etkili bir şekilde kullanabileceğiniz pozisyonlar oluşturmak için elzem. Daha önce de bahsettiğimiz üzere nerede öldüğünüz önemli. Yani İşgüzar ve Dinçleştirici Özüt yeteneklerinizi çatışmanın göbeğine atılmak üzere kullanmadan ölürseniz Clove'un öbür dünyadan dumanlarını etkili noktalara yerleştirebileceği ya da Daha Ölmedik yeteneğiyle skor veya asist alabileceği pozisyonlar oluşturamazsınız. Uzun lafın kısası olabildiğince risk alın, takımınız için doğru yerlerde ölün, ölümünüzü en iyi şekilde değerlendirin ve bunu tekrar tekrar yapın.

NE KADAR RİSK O KADAR KÖFTE​


Tekli sıraya giren oyuncular için açıkta kalan rolü üstlenmek çoğunlukla Kontrol Uzmanı oynamak anlamına geliyor. Ama insan bazen sadece düellodan düelloya koşmak istiyor. Clove takımın iyiliği adına açıkta kalan rolü üstlenenler için tasarlandı. Gelin görün ki bu kez ajanımızın püf noktası hayatta kalmak değil. Kontrol Uzmanı olduğunuz halde teke tek çatışmalara girmeniz gerekiyor.
"Agresif oyun tarzına sahip oyuncuların Kontrol Uzmanı rolünde yeterince fazla seçeneğinin olmadığını uzun zaman önce anlamıştık. Clove çıkmadan önce agresif oynamak isteyen tüm Kontrol Uzmanı oyuncuları seçimlerini neredeyse her zaman Omen'dan yana kullanıyordu," diyor penguin.
"Oyuncuların çoğu diğer rollerle kıyaslandığında çok daha pasif oynamaları gerektiğini düşündükleri için Kontrol Uzmanı rolünü pek tercih etmiyorlar."
Clove'un yetenek kitinde karar kılmadan önce ekip farklı seçenekler üstünde çalıştı. Bunun sonucunda rakibi oyalamaya veya oyunu açmaya yönelik yeteneklerin öldükten sonra kullanılabilmesinin adil olmayacağını düşündüler.
"Clove'un öldükten sonra rakiplerini kör edebilmesi fazlasıyla sinir bozucuydu. Rakipleri geçiş noktalarında oyalayabilmesi ise her ne kadar güçlü olsa da pek interaktif bir oynanış deneyimi sunmuyordu."
E8A2_Clove_Yer_Toast_16x9.jpg

Clove'un ölüp ölüp dirilmesi Kontrol Uzmanı oynanışına yepyeni bir soluk kazandırıyor. Takım arkadaşlarınıza yardımcı olmak için hayatta kalmaya çalışmak ve yeteneklerinize bel bağlamak yerine takımınız için ölmeye hazır olmalısınız.

KORKMAK YOK​

Oynanış safhası tamamlandıktan sonra ekip ajanın kişiliği, kökeni, görüntüsü, sesi ve diğer özelliklerine odaklandı. Kendilerine şu soruları sordular: Clove'la oynamak nasıl bir his? Clove nasıl görünmeli? Clove nasıl biri?
Clove'un oynanışının şık ve hesaplanmış bir ölüme dayalı olduğunu artık biliyorsunuz. Ajan Ekibi Lideri John "RiotMEMEMEMEME" Goscicki'nin açıklamalarına göre geliştirici ekip Clove'un kişiliğini tasarlarken şaşırtıcı zıtlıklar üzerinden ilerlemek istemiş:
"Sıcakkanlı ama aynı zamanda haşin birini nasıl tasarlarız? Biraz muzip ama cüretkâr bir ajan nasıl olur? Dirilme temasını karanlık ve kasvetli olmadan nasıl yansıtabiliriz? Şık bir ölüm nasıl olmalı?"
Bu soruların cevabı Clove'un tarzında yatıyor. Organik bir çürüme konseptinin Clove'un ölümle içli dışlı olan yeteneklerine uyduğunu düşündük. Konsept çizerleri Clove'un dumanlarındaki dalgaları ve çizgileri tasarlarken bozulan meyve ve sebzelerden ilham aldılar. Işıl ışıl kelebekler de eklenince yeniden doğuş ve güzellik kavramları Clove'un yeteneklerinde vücut buldu.


Clove'un yeteneklerindeki pembe ve mor dokunuşlar oldukça hoş ve sevimli dursa da bunların ardındaki ölümsüzlüğün gücünü hafife almayın. Genç yaşının getirdiği haylaz görüntünün altında yatan büyük güç unsuru Clove'un kişiliğine çok iyi yansıdı.

Hikâye yazarı Ryan "Pwam" Clements'ın açıklamasıysa şöyle: "Clove'un öldükten sonra dahi savaş meydanını birbirine katan tasarımına bir tutam muziplik eklemenin iyi fikir olduğunu başından beri biliyorduk." "Clove ortalığı karıştırarak rakibin başına bela olurken aynı zamanda takım arkadaşlarının kazanması için de elinden geleni yapıyor. Tasarım süreci ilerledikçe Clove'un muziplik unsuru zamanla ajanımızın eşsiz cüretkârlığını ortaya çıkardı. Clove ne olursa olsun kendisi olmak ve hem savaş meydanında hem de hayatta büyük riskler almak istiyor."
E8A2_Clove_Facial_Expression.jpg

Clove gözü pek bir ajan. Konuşmasında, yaşam tarzında ve tur boyunca sergilediği yaklaşımında çekinceye yer yok. Onu özel kılan da bu. Fakat gerçek hissettiren bir karakter tasarlamak için cesur bir kişilik tek başına yeterli olmuyor. Dolayısıyla Ajan Ekibi'nin fazlasıyla araştırma yapması gerekti. Kafamızdaki soru işaretlerini giderecek uzmanları arayıp bulmak ve onlardan bir şeyler öğrenmek ajan tasarım sürecinin olmazsa olmazı. Gekko'nun Los Angeles'tan ilham alan moda anlayışından tutun, Fade'in İstanbul'un başıboş kedileriyle olan bağlantısına ve Neon'un Bayanihan Ruhu'na kadar, bir ajanın gerçek kişiliği ayrıntılarda gizli.


"Oldukça yetenekli olmalarının yanı sıra her bir ajanın bir kökeni, kültürü, geçmişi ve kendilerini diğerlerinden farklı kılan özellikleri var," diyor RiotMEMEMEMEME. "Araştırmamızı daima hakkıyla yapsak da her alanda uzman değiliz tabii. Clove'un kimliği ve ait olduğu İskoç kültürü tasarım sürecinin en önemli unsurlarından biri oldu. Ajanları özgün kılan bu unsurları özümsemek için zamana ve detaylı araştırmalara ihtiyaç duyuyoruz."

E8A2_Concept_Image_16x9.jpg

Ekip Clove'un memleketini belirlerken İskoçya'nın Edinburgh şehrinde karar kıldı.


"Edinburgh eski ile yeninin eşsiz bir harmanı," diyor Pwam. "Nesiller boyu sürdürülen gelenekler cesareti takdire şayan bir grup genç tarafından inceleniyor ve keşfediliyor."


Clove'un İskoç kökenli oluşu ve memleketinin tarihiyle arasındaki bağ doğuştan gelen hikâye anlatma kabiliyetini şekillendiriyor. Bunu Clove'un repliklerinde, kurduğu ilişkilerde ve hatta diğer ajanlarla girdiği etkileşimlerde fark edebiliyorsunuz.

"Sessizlik ve ayaz karşılıyor sizi. Kırılmış buzların arasından, unutulmaya yüz tutmuş sırlar göz kırpıyor. Buz gibi hava içinize işliyor. Soğuğa karşı kurtarma zarı alayım herkesten."
Icebox haritasında karşılaşmaya başlarken çalan Clove repliği

"Bu doğrultuda Clove'un İskoçya ile İskoç geleneklerine bağlılığını güçlendirirken bir yandan da haylaz yanını benimseme fırsatı bulduk," diyor Pwam. "Clove'un gerçek bir Edinburgh'lı olduğundan; şehri, şehrin insanlarını ve kendisinin bu şehirdeki yerini bildiğinden emin olmak istedik."


"Hikâye uydurma ve şaka yapma tutkusunun da ötesinde Clove bulunduğu topluluğa yürekten bağlı ve kendini buraya ait hissediyor. Clove nerede olursa olsun başkalarına yaşam alanı açmaktan ve kendilerini korumaya gücü yetmeyen savunmasız insanlar için mücadele etmekten çekinmiyor."

E8A2_Clove_Throwing_Orb_16x9.jpg
 

Lütfen Dikkat!

  • Gereksiz, anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmeyin. Aksi durumda ceza alabilirsiniz
  • Lütfen konularınızı uygun kategoriye açın. Eğer istediğiniz kategori mevcut değilse buradan talep ettiğiniz kategoriyi bize bildirin.
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst