Phpnuke Nedir? Phpnuke Demo Ve Phpnuke Kurulumu

Mehmet

Grafik tasarım
 
Katılım
18 Şub 2024
Mesajlar
24
Tepkime puanı
5
Konum
Amasya
PhpNuke, PHP programlama dili kullanılarak geliştirilmiş ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak geliştirilen bir (CMS) İçerik yönetim sistemidir. MySQL veritabanı kullanarak çalışan PhpNuke ilk defa David Norman tarafından yazılmış daha sonradan ise geliştirilmesi kısmında Francisco Burzi'nin yer aldığı bir projedir. GNU lisansıyla dağıtılan PhpNuke özellikle ücretsiz ve açık kaynak kodlu CMS sistemi arayan kullanıcıların popüler olarak kullandığı tercihlerden biridir.

PhpNuke Demo​

PhpNuke'un Türkiye üzerinde yer alan destek platformu, kullanıcılara PhpNuke'u tanıtmak ve bir demo göstermek amacıyla http://www.demo.phpnuketurkiye.com internet adresini oluşturmuştur. Bu web sitesine giriş yaparak PhpNuke'un tasarımı ve genel işlevleri hakkında fikir sahibi olabilmeniz mümkündür.

PhpNuke Kurulumu​

PhpNuke'u projenin resmi web sitesi olan https://www.phpnuke.org internet sitesinden son sürümüyle indirebilirsiniz.

PhpNuke'u kurmak için ilk adımda arşiv dosyasından çıkartın. Bu arşiv dosyası içerisinden “html”, “sql” ve “upgrade” isminde üç farklı klasör çıkacaktır. PhpNuke'u hangi dizine kurmak istiyorsanız HTML klasörünün içinde yer alan dosyaları o dizine FTP yardımıyla atın. Daha sonradan kurulum aşamasında lazım olacağı için hosting kontrol paneliniz içerisinden PhpNuke için bir MySQL kullanıcısı oluşturup, bu kullanıcı için ayrıca bir veritabanı oluşturun. Şimdi PhpNuke'un içerisinde yer alan “config.php” dosyasını herhangi bir Text editörü kullanarak (Notepad gibi) açın. Açtığınız dosya içerisinden

$dbhost = "localhost";$dbuname = "root";$dbpass = "";$dbname = "nuke";
satırına ulaşın. Bu satırı aşaığıdaki örnekteki gibi kendi oluşturmuş olduğunuz MySQL bilgilerine göre düzenleyin.

$dbhost = "localhost";$dbuname = "Veritabanıkullanıcıadı";$dbpass = "Veritabanışifresi";$dbname = "Veritabanıadı";

Config yani ayar dosyamızı bu şekilde düzenledikten sonra hostinginizin PhpMyAdmin'ine ulaşmanız gerekiyor. Bunun için hosting panelinize tekrardan giriş yapın ve PhpNuke'da kullanacağınız veritabanını bulup PhpMyAdmin ile görüntüleyen. Bu sayfadan “import” veya “İçe aktar” seçeneğini bulmanız gerekiyor. Bu seçeneği bulduktan sonra PhpNuke'u indirdiğinizde çıkan klasörlerin içerisinden “sql” klasörüne girin ve “nuke.sql” dosyasını seçip işlemi onaylayın.

Artık kurulum işlemini sonlandırmamız için tek gerekli olan şey admin sayfasına giderek kendimize bir admin kullanıcısı oluşturmaktır. siteniz.com/admin.php şeklinde admin sayfasına giderek kurulum işlemini tamamlayabilirsiniz.

PhpNuke Temaları​

PhpNuke açık kaynak kodlu yapısı ve tamamen web arayüzü kullanıcı birimiyle yönetiliyor olması nedeniyle özelleştirilebilmeye son derece açık bir sistemdir. Hem gönüllü geliştiriciler hem de ücretli geliştiricilerin bolca olması PhpNuke için kullanılabilecek tema yelpazesinin de genişlemesine yardımcı olmuştur.

PhpNuke Eklentileri​

PhpNuke'un kodlama altyapısında PHP gibi özgürlükçü bir dilin kullanılmış olması, açık kaynak kodlu olarak dağıtılıyor olması onu hem paket eklentiler hem de manuel eklentiler konusunda da benzerlerinden öne taşıyan bir CMS sistemi haline getirmiştir. Google üzerinden yapacağınız aramalarla istediğiniz özellikleri kapsayan PhpNuke eklentilerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
 

Lütfen Dikkat!

  • Gereksiz, anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmeyin. Aksi durumda ceza alabilirsiniz
  • Lütfen konularınızı uygun kategoriye açın. Eğer istediğiniz kategori mevcut değilse buradan talep ettiğiniz kategoriyi bize bildirin.
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst