Microsoft, Yeni Yapay Zeka Destekli Hava Durumu Modelini Devreye Aldı

Kreathex

Üye
Katılım
29 Şub 2024
Mesajlar
23
Tepkime puanı
19

Microsoft’un Yapay Zeka Genişlemesi Devam Ediyor​

Yazılım devi Microsoft, yapay zeka destekli hava durumu tahminlerinde önemli gelişmeler kaydetmeye devam ediyor. Birkaç hafta önce, 30 günlük zaman diliminde hava durumu tahminlerini iyileştiren yeni yapay zeka modelleri geliştiren firma, şimdi ise bulutların ve yağışların ne zaman meydana geleceğini tahmin edebilen daha gelişmiş bir model duyurdu.

1980922592.png

Hava Durumuna Yapay Zeka Dokunuşu​

Microsoft, yeni hava durumu modelinin her 2 dakikada bir, 1 kilometre çözünürlükte, dört saatlik yerel tahminler sunduğunu belirtiyor. SEVIR veri kümesi gibi kıyaslamalar üzerinde yapılan dahili testlerde, modelin sürekli olarak üst sıralarda yer aldığı ve diğer üretken yapay zeka modellerine kıyasla iki kat daha ileri tahminler sağladığı vurgulanıyor.

Yeni Modelin Özellikleri​

Firma, yağış tahmini modellerinin genellikle hava durumu radar verilerine dayandığını ancak yeni modellerinin coğrafi uydular gibi diğer veri kaynaklarını da kullandığını ifade ediyor. Bu kombinasyon, dünyanın pek çok yerinde hava radarı donanımı bulunmadığı için önemli avantajlar sunuyor. Microsoft, radar verilerinin yağış bilgisi için uydulara göre daha önemli olduğunu, bu yüzden eğitim sürecinde radar verilerine altı kat daha fazla ağırlık verdiklerini belirtiyor.

Satellite + Radar Nowcasting Modeli​

Microsoft, yeni Satellite + Radar nowcasting modelinin, uydu veri akışlarında beklenmedik kesintiler yaşandığında bile doğru tahminler sunmaya devam ettiğini belirtiyor. Ayrıca, bu yeni modelin Start hava durumundan şirketin Hava Durumu uygulamasına tamamen entegre edildiği ifade ediliyor. Dolayısıyla, Windows 10, Windows 11, Microsoft Edge ve Bing’de hava durumu aracını kullanabilirsiniz.
 

Lütfen Dikkat!

  • Gereksiz, anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmeyin. Aksi durumda ceza alabilirsiniz
  • Lütfen konularınızı uygun kategoriye açın. Eğer istediğiniz kategori mevcut değilse buradan talep ettiğiniz kategoriyi bize bildirin.
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst