İyzico Nedir, Nasıl Kullanılır?

Mehmet

Grafik tasarım
 
Katılım
18 Şub 2024
Mesajlar
24
Tepkime puanı
5
Konum
Amasya
Geleneksel alışveriş algısını kökten değiştiren e-ticaretin, benzer bir etkiyi ödeme sistem ve şekilleri üzerinde de yaptığı söylenebilir. İnternet üzerinden herhangi bir ürün ya da hizmet satın almak ilk etapta akla kredi kartı ile ödeme yapmayı getirir. Fakat bu işlem için hem müşteri pozisyonundaki alıcıların hem de satışı yapan işletmelerin kullanabileceği pek çok alternatif ödeme yöntemi de mevcut. Alışverişin her iki tarafı için de pek çok kolaylık ve avantaj getiren bu sistemlerin en bilinenlerden biri de iyzico’dur.

İyzico Nedir?​

iyzico, en özet ifade ile e-ticarette kullanılabilecek bir alternatif ödeme sistemidir. Sağladığı yapay zeka tabanlı ödeme teknolojileri ve sanal POS hizmeti ile farklı büyüklükteki şirketlerin e-ticaret faaliyetlerini daha kolay hâle getirir. Bu kolaylıklar, kısa süre içinde sistemin birçok şirket tarafından tercih edilmesini sağlamıştır.

2013 yılında hizmet vermeye başlayan iyzico, 2019’da bu alanın global ölçekteki en önemli aktörlerlerinden biri olan PayU tarafından satın alınmıştır. H&M, Adidas, Sahibinden.com ve Zara gibi çok önemli markalar, internet üzerinden yaptıkların satışlarda ödeme almak için bu altyapıyı kullanır. Siz de e-ticaret siteniz için entegrasyon işlemi yaparak bu ödeme yönteminin getirdiği kolaylıklardan faydalanabilirsiniz.

İyzico Ne İşe Yarar?​

E-ticarette kullanılabilecek ödeme yöntemleri arasında yer aldığını belirttik ama bu, “iyzico ne işe yarar” sorununu karşılığını tam olarak vermiyor olabilir. Konudaki soru işaretlerini silmek adına e-ticaret şirketlerinin bu sistemi hangi şekillerde kullanılabileceğine bakalım.

Sanal POS ile ödeme​

Sanal POS, e-ticaret sitelerinde ödeme almak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kullanıcıların kredi ya da banka kartlarını kullanarak internet üzerinden alışveriş yapmalarını mümkün kılar. Diğer bir ifade ile iş yerleri, bu sistemi kullanarak e-ticaret ödemelerini alabilir.

iyzico tarafından sunulan sanal POS hizmeti sayesinde sadece tek bir anlaşma ile tüm kredi kartına taksitli alışveriş imkânı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında farklı para birimlerinde tahsilat yapmak için de bu yöntemi kullanabilirsiniz. Sanal POS altyapısı şu para birimlerinde ödeme almanızı mümkün kılar: Dolar, Euro, Sterlin, Ruble, Norveç Kronu, İsviçre Frangı. Sanal POS sistemini API entegrasyonu ve hazır ödeme formu üzerinden sitenize ekleyebilirsiniz.

iyzico Başvurusu Nasıl Yapılır?​

Başvuru süreci, iyzico kontrol paneli üzerinden başlatılır. Bunun için de öncelikle bir üyeliğin başlatılmış olması gerekir. Üyelik süreci tamamlandıktan sonra kontrol panelinin sol üst kısmında bulunan “Başvuru Yap” butonuna basılarak süreç başlatılabilir. Devamında istenilen kişisel bilgilerin girilmesi ve talep edilen belgelerin sisteme yüklenmesi ile işleme devam edilir. Sonraki adımda “Hizmet Şartlarını Kabul Ediyorum" seçeneği onaylanıp “Başvuruyu Tamamla” butonuna tıklanarak işlem finalize edilir.

Yapılan incelemenin ardından başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığı 24 saat içinde e-posta üzerinden size bildirilir. Söz konusu başvurunun içeriğine bağlı olarak istenebilecek farklı bilgi ya da belgeler nedeniyle bu süre daha da uzayabilir.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?​

iyzico başvurusu esnasında sisteme birtakım belgeler yüklemeniz gerekir. Fakat bu belgeleri ayrıca kargo ya da benzeri bir yolla şirkete ulaştırmak gibi bir sorumluluğunuz yoktur. Başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır:
 • İmza sirküleri ya da beyannamesi
 • Vergi levhası
 • Şirket ortaklarına ait kimlik fotokopileri
 • Şirkete kadar IBAN numarasının yer aldığı hesap cüzdanının ön yüzü ya da bankadan aldığınız, bu bilgiyi içeren herhangi bir belge

Bu belgelere sahip olmak üyelik için yeterli değildir. Başvuru sahipleri tarafından karşılanması gereken bazı iyzico şartları da vardır. Söz konusu şartları şu şekilde sıralayabiliriz:
 • iyzico kullanılacak web sitesinin ürünler ve fiyat bilgilerini içerecek şekilde kullanıma hazır olması
 • Sitede “Hakkımızda” ve “İletişim” sayfaları ile gizlilik politikası, mesafeli satış sözleşmesi, teslimat ve iade şartlarına dair bilgilerin bulunması
 • Ödeme sayfasında SSL sertifikası olması
 • Satılmakta olan ürünlere yönelik gerekli lisans ve belgeleri almış olmak
 • “iyzico ile Öde”, Visa ve Mastercard logolarına sitede yer vermek
Bu şartları karşılamanız başvurunuzun kabul edileceği anlamına gelmez. Başvurunuz, servis sağlayıcının politikalarıyla çelişen durumların tespit edilmesi hâlinde reddedilebilir.
 

Lütfen Dikkat!

 • Gereksiz, anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmeyin. Aksi durumda ceza alabilirsiniz
 • Lütfen konularınızı uygun kategoriye açın. Eğer istediğiniz kategori mevcut değilse buradan talep ettiğiniz kategoriyi bize bildirin.
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst