Microsoft Flight Simulator İle Dünyayı Gezin!

Mehmet

Administrator
 
Katılım
18 Şub 2024
Mesajlar
15
Tepkime puanı
3
Konum
Amasya
Vize derdi olmadan dünyanın dört bir yanına özgürce seyahat etmeye hazır mısınız?

Uzun süredir beklenen ve bugüne kadar paylaşılan görselleri ile göz dolduran Microsoft Flight Simulator sonunda çıktı. Geçmişi 1982 yılına uzanan serinin yeni üyesini “oyun” olarak nitelendirmek haksızlık olur aslında. Kullanıcılara tam anlamıyla eşsiz bir “deneyim” sunan yapımda yer alan 30 uçak arasından istediğimiz birinin koltuğuna geçebiliyoruz. Sonrasında yapmamız gereken tek şey 37 binden fazla havaalanından birini seçmek ve gökyüzüne doğru havalanmak.

Microsoft Flight Simulator nasıl oynanır?

flight-simülatör.png


Bu sorunun cevabı nasıl bir deneyim istediğinize bağlı olarak değişiyor aslında. Normalde uçuş simülasyonlarını oynamak oldukça zordur çünkü bir uçağı kontrol ederken yapılması gereken çok fazla şey vardır. Özellikle bir yolcu uçağı kullanmak istediğinizde uçağın panelinde yer alan tuşların ne işe yaradığını öğrenmek saatlerinizi alabilir. Birçok oyuncu için oldukça korkutucu olan bu senaryoya Microsoft Flight Simulator’da çözüm üretilmiş. Öyle ki değil uçak kullanmak, herhangi bir uçuş simülasyonu oynamadıysanız bile işiniz hiç zor değil. Oyunun farklı detay seviyesine sahip kontrol şemalarının yanı sıra gamepad ile oynama şansı sunması sayesinde bir uçağı kolayca kaldırabiliyor, uçurabiliyor ve sağ salim yere indirebiliyoruz. Park frenini kapatın, tek tuşla iticilere güç verin, yeterli hıza ulaşınca sol stick’i geriye çekin ve artık havadasınız!

Microsoft Flight Simulator’da ilk yapmanız gereken şey Cessna 152’nin koltuğuna oturup “tutorial” görevlerini tamamlamak ki bu sayede temel uçuş terimlerini öğrenebilirsiniz. Kendi başınıza uçmak istediğinizde farklı seçenekler sunuyor oyun. World Map’e girerek istediğiniz iki nokta arasında uçabileceğiniz rotalar oluşturabiliyorsunuz. Bu uçuşlarda gerçek saat, hava durumu ve uçuş trafiği seçeneklerini açtığınızda bulunduğunuz yerin saati ve iklimi aktif olurken, o an gerçek dünyada uçuş yapan uçaklara denk gelebiliyorsunuz. Dünyayı özgürce gezebileceğiniz World Map bölümü dışında Activities kısmına girerek uçuş yeteneklerinizi test edebileceğiniz farklı görevleri tamamlayıp dünya sıralamasında üst basamaklara tırmanmak isteyebilirsiniz. Özellikle rüzgarlı iniş görevlerini oynamak oldukça keyifli.

Biraz da uçuş süreci ile ilgili bilgi vereyim. Uçuşlara bir havaalanından kalkarak başlayabileceğiniz gibi, harita üzerinden Ayasofya Camii, Eiffel Kulesi, Tac Mahal ya da Gize Piramitleri gibi tarihi mekanları ya da o anda gerçek hayatta uçuş halinde olan uçakları seçerek gökyüzünden de dahil olabiliyorsunuz. Uçuşa nasıl başlarsanız başlayın, bir noktada kule ile irtibata geçmeniz gerekiyor çünkü kule size hem gideceğiniz rota, hem de ineceğiniz pist konusunda fazlasıyla yardımcı oluyor. Uçuş mekaniklerine dair bilmeniz gereken en temel şey doğru yükseklikte ve hızda uçmak. Eğer fizik kurallarına aykırı ve uçağın fiziksel bütünlüğünü tehdit eden bir şekilde seyrederseniz ekran çabucak kararabilir. Bu nedenle oyuna pervaneli, nispeten küçük boyutlu ve yavaş uçaklarla başlamanızı tavsiye ederim. Her ne kadar oynanışı kolaylaştıran seçenekler olsa da bunun bir simülasyon oyunu olduğunu unutmayın. Başarılı bir pilot olmak için kendiniz için en ideal kontrol şemasını oluşturun ve bol bol antrenman yapmayı ihmal etmeyin.

Tüm dünyayı bilgisayarlarımıza sığdıran Microsoft Flight Simulator’ın sistem gereksinimleri buna paralel olarak ortalamanın biraz üzerinde. Yine de umutsuzluğa kapılmaya gerek yok çünkü oyunda düşük sistemler için grafik seçenekleri mevcut. Üstelik ince ayarlar yaparak en ideal performansı yakalamak mümkün. Öte yandan oyunun Microsoft’un Bing haritalarını veritabanı olarak kullanması nedeniyle ciddi bir internet verisi kullanma potansiyeli var. Neyse ki ayarlar kısmından kullanılacak veri miktarını da sınırlandırma şansına sahibiz. Oyunun minimum, önerilen ve ideal sistem gereksinimleri ise şöyle...

Minimum
 • Intel Core i5-4460 ya da AMD Ryzen 3 1200 işlemci
 • NVIDIA GeForce GTX 770 ya da AMD Radeon RX 570 ekran kartı
 • 8 GB bellek
 • 150 GB disk alanı
 • 5 Mbit internet bağlantısı
Önerilen
 • Intel Core i5-8400 ya da AMD Ryzen 5 1500X işlemci
 • NVIDIA GeForce 970 ya da AMD Radeon RX 590 ekran kartı
 • 16 GB bellek
 • 150 GB disk alanı
 • 20 Mbit internet bağlantısı
İdeal
 • Intel Core i7-9800X ya da AMD Ryzen 7 Pro 2700X işlemci
 • NVIDIA GeForce RTX 2080 ya da AMD Radeon VII ekran kartı
 • 32 GB bellek
 • 150 GB disk alanı (SSD)
 • 50 Mbit internet bağlantısı
 

Lütfen Dikkat!

 • Gereksiz, anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmeyin. Aksi durumda ceza alabilirsiniz
 • Lütfen konularınızı uygun kategoriye açın. Eğer istediğiniz kategori mevcut değilse buradan talep ettiğiniz kategoriyi bize bildirin.
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst