Sabit Domain Açık Artırma Kategorisi Kuralları Ve Zorunlu Şablon

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

wmalani

Yeni nesil platform
 
Katılım
15 Şub 2024
Mesajlar
64
Tepkime puanı
4
MADDE 1- Açık Artırma Kategorisi Zorunlu Şablonu

Açık artırma kategorisinde konu açarken uymanız gereken şablon aşağıdaki gibidir.

KATEGORİ ŞABLONU KONUNUN EN ÜST KISMINA YAZILMALIDIR!
TR uzantılı alan adlarının satışı aşağıdaki kurallar dahilinde serbesttir:

• TR uzantılı domainlerin sahip bilgisi (whois) kayıt tarihinden itibaren 3 yıl boyunca değiştirilememektedir. Alıcı ve satıcı bunun farkında olarak ticaret gerçekleştirmelidir.

TR uzantılı domainlerin satışında konunun başına bu ifadeyi eklemek zorunludur:

Dikkat: "TR uzantılı domainlerin sahip bilgileri (whois) domainin kayıt tarihinden itibaren 3 yıl boyunca değiştirilememektedir."

Domain Adı : Açık artırmaya çıkaracağınız alan adının yazılması zorunludur.
Kayıt Tarihi : Domainin kayıt tarihinin yazılması zorunludur. Arşiv kaydı, ilk kayıt tarihi vb. tarihler yanıltıcı olduğundan ek bilgi kısmına yazılabilir.
Bitiş Tarihi : Domainin sona erme tarihinin yazılması zorunludur. Açık artırmayı kazanan kişinin Domain + renew (tekrar kayıt, uzatma) ücreti ödeyip ödemeyeceğini bilmesi içindir.
Kayıt Firması : Domainin kayıtlı bulunduğu firma (godaddy, enom, turkticaret vb..) yazmak zorunludur.
Transfer Ücreti : Dış firmaya aktarılacak ise ücretin tarafınızca karşılanıp karşılanmayacağını alan kişinin bilmesi içindir.
Başlangıç Fiyatı : Açık artırma başlangıç fiyatı yazmanız zorunludur.
Açık Artırma Bitiş Tarihi : Son teklif + 6 saat MİNİMUM, Son teklif + 48 saat MAKSİMUM süredir. Konuda belirtilmesi zorunludur.
Minimum Artış : Minimum 1 TL olarak belirlenebilir. Satıcı minimum artış miktarını küsuratlı olarak belirlememelidir.
Hemen Al : Açık artırma konularında HEMEN AL fiyatı BELİRLEMEK ZORUNLUDUR. PM yada TEKLİF VER şeklindeki hemen al bilgisi vermek YASAKTIR.
Ödeme Yöntemi : Kazanan kişinin yapacağı ödemeyi, hangi banka yada yöntem ile size yapması gerektiğini belirtmek zorunludur.

Özel Notlar : Burada domain hakkında veya satışın gerçekleştirilmesi ile alakalı bilgiler net bir şekilde belirtilmelidir.

BOŞ ŞABLON

Kod:
TR uzantılı domainlerin satışında konunun başına bu ifadeyi eklemek zorunludur:
 
Dikkat: "TR uzantılı domainlerin sahip bilgileri (whois) domainin kayıt tarihinden itibaren 3 yıl boyunca değiştirilememektedir."
 
Domain Adı :
Kayıt Tarihi :
Bitiş Tarihi :
Kayıt Firması :
Transfer Ücreti :
Başlangıç Fiyatı :
Açık Artırma Bitiş Tarihi :
Minimum Artış :
Hemen Al :
Ödeme Yöntemi :
Özel Notlar :

Yukarıdaki şablona uymayan konuların düzenlenmesi için konu sahibi uyarılacak, düzenlenmediği takdirde konu silinecektir.

MADDE 2- KONUYA TEKLİF GELDİKTEN SONRA açık artırma bilgileri (süre, min artış, hemen al fiyatı ve diğer tüm kriterler) kesinlikle DEĞİŞTİRİLEMEZ, konudaki fiyatlandırma bilgileri tekrar düzenlenemez. Değiştirildiği takdirde konu sahibi uyarılacak, devamı halinde KATEGORİ BANI uygulanacaktır.

MADDE 3- Eğer açık artırma sizde sonlandı ise almak zorundasınız. Açık artırım sonlandıktan sonra alıcı ve satıcıdan herhangi birinin 48 saat içinde iletişime geçmelidir. Süre sonunda iki tarafın da iletişime geçmemesi durumunda ihale iptal edilir. Alıcı bilgileri aldıktan en geç 48 saat sonra ödeme yapması gerekmektedir. Ödeme süresinin uzatılma talebi olur ise, satıcının inisiyatifindedir. Açık artırmayı kazanıp ödeme yapmayan kullanıcılara açık artırma kategorisi için KATEGORİ BANI uygulanacaktır.
a) - Ek olarak yönetici insiyatifinde genel ban cezası da uygulanır

MADDE 4- Teklif verdikten sonra teklifi geri çekmek yasaklanmıştır. Satıcıya sıkıntınızı iletip satıcıyı ikna edebilir iseniz teklifinizi ihale devam ederken geri çekebilirsiniz. Aksi takdirde teklif verirken 2 kere düşünün. Teklifleri geri çekenler için KATEGORİ BANI uygulanacaktır.

MADDE 5- Eğer açık artırmaya son teklifi veren almadıysa kişi hakkında eksi itrade puanı kullanma hakkınız ve KATEGORİ BANI cezası vardır. Bir önceki teklifin sahibinin domaini alıp almaması, satıcının domaini satıp satmaması karşılıklı mutabakata bağlıdır. Karşılıklı mutabakata varılırsa bir önceki teklif sahibinin ödeme yapacağı bedel, açık artırmaya teklif verdiği son bedeldir.

MADDE 6- Açık artırma kategorisine açtığınız konuya teklif gelmediği durumlarda minimum 24 saat sonra konunuzu İPTAL edebilirsiniz. 24 saatten önce iptal edilen açık artırma konuların sahipleri uyarılacaktır. Tekrarı halinde KATEGORİ BANI cezası uzatılacaktır.

MADDE 7- Satış başlıkları altında teklifin dışında yapılan tüm yorumlar yasaktır. Süper fiyat, param olsa alırdım, beş para etmez, hayırlı satışlar, tarzında yorumlar yazılamaz, cezası KONUDAN BANLANMA olacaktır. Yorum yapan uyarılacak, tekrarı halinde BAN cezası uygulanacaktır.

MADDE 8- Satış başlıklarını yukarıda tutmak adına atılacak mesajlar silinecektir. Satıcı uyarılacaktır. Uyarıları dikkate almayan satıcıların cezası KATEGORİ BANI olacaktır.

MADDE 9- Bir domain açık artırması başlatıyorsanız, 1 TL'den domain diye başlık açıp Başlangıç Fiyatı kısmına 50 TL yazamazsınız. Minimum satış fiyatınız ne ise açık artırmayı o fiyattan başlatmanız gerekmektedir. Israrla aynı tavrı sergilerseniz KATEGORİ BANI cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

MADDE 10- HEMEN AL fiyatı belirlemek zorunludur. Belirlenmediği takdirde konu sahibi uyarılacaktır. Belirlenmemeye diğer konularında devam ettiği takdirde KATEGORİ BANI uygulanacaktır. Açık artırma konularında hemen al fiyatı üzerinden pazarlık edilemez.

MADDE 11-
Satış konusunda belirtilmediği durumlarda önce domaini satın alan kişi ödeme yapmalıdır. Konuda teklif verirken öncelik olarak domaini almak istediğinizi belirtip satıcıdan onay aldıktan sonra bu şekilde işlem yapılabilir. İhtilaf durumunda 3. bir yol aranabilir. İyi niyet çerçevesinde olay çözüme kavuşturulabilir.

MADDE 12- Jenerik Ön Eki ile satış başlıklarında uzantı belirtilmesi zorunludur. Uzantı belirtilmeyen konular modların inisiyatifine göre konu başlığına eklenebileceği gibi, o konu kilitlenebilir.(Mükemmel Jenerik Domain - TK gibi).

MADDE 13- Açık artırma kategorisine ekleyeceğiniz alan adlarının, başka bir platformda açık artırmaya yada satışa sunulması yasaktır. Diğer platformlardaki satışın meşruluğunu biz kontrol edememekteyiz. Açık artırma devam ederken "Forum Dışı Satıldı" ibaresi ile iptal edilen konularda, konu sahibine KATEGORİ BANI cezası uygulanacaktır.

MADDE 14- Açık Artırma İle Satılan Domainler Kategorisinin Konu Açma Limitleri aşağıdaki gibidir;

• Normal üyeler haftalık en fazla 4 adet konu açabilir.
• Silver ve Gold üyeler haftalık en fazla 6 adet konu açabilir.
• Platin üyeler haftalık en fazla 8 adet konu açabilir.
• Kurumsal üyeler haftalık en fazla 10 adet konu açabilir.

Haftalık konu açma limitleri, alt kategorileri olan kategorilerde ana ve alt kategorideki toplam konu sayıları dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Sponsor konular (Kategori Reklamı) haftalık konu limitlerine dahil değildir.

Kurallara ve limitlere uymayan üyeler uyarılacaktır, tekrarında ise uzaklaştırma cezası alacaktır.

Haftalık konu açma limitleri aşıldığında, Konu teklif almış ise teklif veren üyelerin mağdur olmaması için konu silinmeyecek konu sahibi açık artırma sonuçlandıktan sonra ban cezası alacaktır.

MADDE 15- Açık Artırma kategorisinde açacağınız her konu başı, maximum olacak şekilde en fazla 10 adet domaini tek konuya ekleyebilirsiniz.

10'dan fazla domain eklenmesi yasaklanmıştır.

MADDE 16-
Tüm Domain kategorilerinde H*ACK, W*AREZ, A*DULT, B*AHİS vb. kelimeleri içeren ve T.C. Anayasalarına aykırı kategorilere hitap eden alan adlarının satışı YASAKTIR. Bu kelimelerde alan adı içeren konular teklif almış dahi olsa derhal SİLİNECEKTİR. Tekrarı halinde BAN cezası uygulanacaktır.

MADDE 17- TR uzantılı domainlerin sahip bilgisi (whois) kayıt tarihinden itibaren 3 yıl boyunca değiştirilememektedir. Alıcı ve satıcı bunun farkında olarak ticaret gerçekleştirmelidir. TR uzantılı domainlerin satışı yapılırken kategori kurallarındaki konu açma şablonunun başında belirtilen bu bilginin konunun başına eklenmesi zorunludur: "TR uzantılı domainlerin sahip bilgileri (whois) domainin kayıt tarihinden itibaren 3 yıl boyunca değiştirilememektedir."

MADDE 18- Açık artırmalarda SPAM SCORE, GOOGLE BAN, ADSENSE BAN vb. durumları kontrol etmek ALICININ sorumluluğundadır. Teklif verip, bu sebepler bahane edilerek (TİB ENGELİ, XYZ İNDEX HARİÇ) teklif geri çekmek kesinlikle YASAKTIR. Bu sebepler bahane edilerek teklif geri çekmek BAN sebebidir.

MADDE 19- Açık artırma kategorisindeki satışların USULE UYGUN OLMADIĞINI ve KATEGORİ KURALLARINA UYMADIĞINI düşünüyorsanız veya başka bir sorun görüyorsanız konu altına yorum yazmayınız. Bu tür yorumlar konudan silinecektir. Sağ üstte bulunan MODERATÖRE BİLDİR Butonu ile bildirilen tüm konular, ilgili moderatör tarafından incelenmekte ve gerekli işlemler uygulanmaktadır.

MADDE 20- Domain satıldı ve ödemesi alındı ise, maksimum 10 gün içerisinde alıcı transfer için gereken bilgileri satıcı ile paylaşmalıdır. Alıcı bilgileri paylaşmıyor ise, satıcı domaini "hayır işlerine ödenecek" şeklinde tekrar satışa çıkarabilir. Açık artırmayı kazanan kişi, örneğin lösev vb. satıcının belirleyeceği yardım kuruluşlarına bağış yapıp dekontu kategori moderatörü ile paylaşırsa domainin transferi yeni alıcıya gerçekleştirilebilir.

MADDE 21- a) Yer sağlayıcı faaliyet belgesi , vergi levhası ve ICANN yazmanlığı bulunmayan üyelerin sıfırdan domain kaydı ticareti yapması yasaklanmıştır.
b) Yer sağlayıcı faaliyet belgesi, vergi levhası ve ICANN yazmanlığı bulunmayan sitelerden (Örnek: Teknoclouds, Domaintr) kayıt edilen mevcut domainlerin forumda satışı yasaklanmıştır. Bu yasağa hemen al ile yapılan ve açık artırma ile yapılan satışların tamamı dahildir. Bu tip sitelerden kayıt edilip satışa sunulan konular silinecektir.
C) Bu kuraldan sonra kurallara uygun olmayan şekilde yapılan satışlarda mağduriyet oluşması durumunda satıcı sorumlu tutulacaktır. Mağduriyet yaşatmamak için böyle sitelerden kayıt edilmiş domainleri satışa çıkarmayınız.


DIŞ transer için domainin 2 aylık olması gerekmektedir. 60 Günü dolmayan domainler transfer kilidi bulunmaktadır.

Kurallara uymayan üyelere yönetici insiyatifine göre kategori banı ya da uzaklaştırma cezası verilecektir. Satış konusu açarak bu kuralları okumuş ve kabul etmiş sayılırsınız.

MADDE 22-
Ödeme yöntemlerinde kripto para kullanımı yasaktır.

MADDE 23- Yenileme sürecinde olup, Kullanım süresi biten domain'lerin satışı yasaktır. Yenileme işlemi yapıldıktan sonra satışa sunulabilir.

MADDE 24- Açık artırma kategorisinde satış konusu açan tüm üyeler, bu kuralları okumuş sayılır.


  • Kurallar, kimsenin özgürlüğünü kısıtlamak için belirlenmemiştir. Kategoride aktif olarak satış yapan kullanıcıların talepleri doğrultusunda şekillenmiştir. Bir kuralın değişmesini istiyor iseniz yada kategorideki olumsuzlukların önüne geçecek bir kural eklenmesini talep ediyorsanız, kategori ile ilgili moderatöre konu hakkında bilgi verebilirsiniz.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Lütfen Dikkat!

  • Gereksiz, anlamsız mesajlar yazarak konuları kirletmeyin. Aksi durumda ceza alabilirsiniz
  • Lütfen konularınızı uygun kategoriye açın. Eğer istediğiniz kategori mevcut değilse buradan talep ettiğiniz kategoriyi bize bildirin.
Anasayfa Kayıt Ol Giriş Yap
Üst